ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE


makowicz_1.jpg


Robert Makłowicz jest polskim dziennikarzem i publicystą, a z zamiłowania podróżnikiem, krytykiem kulinarnym i kucharzem. Widzom jest znany z programów podróżniczo-kulinarnych, które przez blisko dziesięć lat do 2017 roku prowadził na antenie Telewizji Polskiej – początkowo „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, a potem „Makłowicz w podróży”. Jest także autorem kilkunastu książek dotyczących gotowania i kuchni różnych zakątków świata, jak na przykład: „Dalmacja. Książka kucharska”, „C.k. kuchnia” oraz „Fuzja smaków”.
Robert Makłowicz przyszedł na świat 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie. Jego zamiłowanie do podróży może częściowo wynikać z faktu, że korzenie jego rodziny sięgają najróżniejszych części Europy, jak Ukraina, Armenia, Węgry czy Austria. W rodzinnym mieście Makłowicz zdał maturę w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego, która może się poszczycić statusem jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w kraju. Następnie przez kilka lat przyszły dziennikarz był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował na kierunkach prawa i historii. Żadnego z nich nie udało mu się jednak ukończyć.
Karierę dziennikarską zaczynał od prasy. W 1993 roku został zatrudniony jako publicysta w „Gazecie Wyborczej”. Kolejne lata stały pod znakiem współpracy z magazynami „Wprost”, „Newsweek Polska” oraz „Przekrój”. Wiele z jego felietonów, a także kilka jego książek, jak „Czy wierzyć platynowym blondynkom? Rzecz o restauracjach i nie tylko” czy „Dialogi języka z podniebieniem”, zostało napisanych wspólnie z innym dziennikarzem, Piotrem Bikontem.
Widzowie po raz pierwszy mieli okazję oglądać Roberta Makłowicza na ekranach telewizorów w 1998 roku, kiedy premierę miał pierwszy odcinek popularnego cyklu reportaży podróżniczo-kulinarnych emitowanych na antenie TVP. Na samym początku program nosił tytuł „W 80 dań dookoła świata”, jednak szybko zmieniono go na „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Od 2008 roku cykl funkcjonował pod tytułem „Makłowicz w podróży”. Każdy odcinek programu był kręcony w innym zakątku Polski lub innych krajów świata, a Makłowicz oprowadzał w nim swoich widzów po najciekawszych miejscach, prezentując jednocześnie wiele ciekawostek dotyczących lokalnej historii i miejscowych przysmaków. Dodatkowo samodzielnie przygotowywał kilka najbardziej charakterystycznych dla danego regionu potraw. Program cieszył się wielką popularnością, ale w 2017 roku został zdjęty z anteny w wyniku konfliktu dziennikarza z kierownictwem stacji.
Jako pasjonat historii, a szczególnie tej w czasach panowania Habsburgów – cesarzy Franciszka Józefa i Karola, swoją pierwszą książkę napisał, inspirując się kuchnią Europy Środkowej tamtego okresu. Oprócz przepisów w „C.k. kuchni” można znaleźć także interesujące notki, zawierające rys historyczny dotyczący tamtych czasów.
Kolejnymi książkami w dorobku dziennikarza były m.in. napisany wspólnie ze Stanisławem Mancewiczem „Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny”, pełna orientalnych, egzotycznych przepisów „Fuzja smaków”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Smak Węgier”, „Cafe Museum”, a także „Dalmacja. Książka kucharska”, opisującą ze szczegółami nadmorską kuchnię tego słonecznego, wakacyjnego regionu w Chorwacji.
W 2004 roku Robert Makłowicz odebrał z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Srebrny Krzyż Zasługi za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej”. Jest także laureatem kilku nagród: Wiktora w kategorii Osobowość telewizyjna w 2003 roku, nagrody Złoty Chmiel, przyznawanej przez Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne za propagowanie kultury kulinarnej, Oskara Kulinarnego w latach 2003, 2004, 2006 i 2008 oraz Nagrodę Literacką „Srebrny Kałamarz” za książkę „Cafe Museum” w 2010 roku.