Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Bibliotek w sprawie ACTA


 

 OŚWIADCZENIE

Zarządu Polskiego Związku Bibliotek


w sprawie podpisania przez RP międzynarodowego porozumienia ACTA

Zarząd Polskiego Związku Bibliotek wyraża zaniepokojenie brakiem konsultacji społecznych przed podpisaniem międzynarodowego porozumienia ACTA, które wywołały falę niezadowolenia
 i niepokojów społecznych. Brak konsultacji społecznych ze strony rządu przed wprowadzaniem nowych uregulowań prawnych staje się niestety normą czego dowód obserwowaliśmy w dwóch minionych latach przy procedurze nowelizacji, istotnej dla polskiego społeczeństwa, ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.                                                                                                                                              

Zarząd Polskiego Związku Bibliotek uznaje zabezpieczenie praw autorskich i własności intelektualnej za wartości, które podlegają szczególnej ochronie i winny być chronione w majestacie prawa. Jednakże prawo do pełnej informacji o nowych regulacjach prawnych jest  także prawem polskiego społeczeństwa i winno być zasadą, zgodnie z którą kieruje się władza w demokratycznym kraju. Brak konsultacji społecznych łamie zasady demokracji a ignorowanie głosu nawet części społeczeństwa
 i podejmowanie decyzji w takiej sytuacji społecznej jest formą wyboru  rozwiązań siłowych. Brak informacji staje się źródłem niepokojów społecznych i obaw znacznej części społeczeństwa co do słusznych intencji wdrażanego prawa. W tej sytuacji nasz priorytet czyli ochrona wartości intelektualnych ulega „rozmyciu” i może być słusznie traktowana jako pretekst do wdrożenia dalej idących rozwiązań prawnych.

Zarząd Polskiego Związku Bibliotek uznaje, że środowisko bibliotekarskie ma pełne prawo do wypowiadania się w kwestiach dotyczących uregulowań prawnych związanych z dostępem do informacji. Służebna rola bibliotekarzy w umożliwianiu dostępu do informacji była od zawsze podstawą pracy bibliotekarskiej. Wraz z rozwojem informatyzacji biblioteki przekształciły się w nowoczesne centra informacji służące zaspokajaniu potrzeb informacyjnych swoich społeczności. Podstawowym narzędziem
 i źródłem wiedzy stał się Internet. Budowa szerokopasmowych magistrali informacyjnych miała ułatwić to zadanie.

W obliczu  przygotowywanych poza wiedzą społeczeństwa nowych uregulowań prawnych
w tym zakresie, każdy może mieć wątpliwości co do dobrych i słusznych intencji przyświecających organom władzy podejmującym taką decyzję. Wątpliwości tym bardziej rozbudza determinacja rządu do podpisania porozumienia ACTA kiedy wiele krajów szanując wątpliwości swoich obywateli taką decyzję odracza.   
     
                Zarząd Polskiego Związku Bibliotek kierując się troską o zabezpieczenie wartości intelektualnych wzywa wszystkie instytucje, gremia, osoby prawne i fizyczne do podjęcia rzetelnych starań mających na celu uczciwe wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z porozumieniem ACTA, zarazem wyraża pełną dezaprobatę co do sposobu stawiania polskiego społeczeństwa przed faktami dokonanymi uznając to za metody niegodne demokratycznego kraju.

System przepisów ustawowych powinien jasno i precyzyjnie określić sposoby wdrażania
w naszym kraju nowych uregulowań prawnych w poszanowaniu demokratycznych metod sprawowania władzy.

W imieniu

Zarządu Polskiego Związku Bibliotek

Prezes

Jan Krajewski                                                                                                24 stycznia 2012 roku.