Zbiory

Biblioteczne zbiory

MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
W CIĘŻKOWICACH
ZAPRASZA DO KORZYSTANIA ZE SWOICH ZBIORÓW

Księgozbiór Biblioteki na dzień 31 grudnia 2010r. wyniósł: 38.568 woluminów,
w tym: MGBP w Ciężkowicach – 21.285,
Filia w Bruśniku -8.023,
Filia w Jastrzębi -9.260.

Zgodnie ze statutem, Biblioteka gromadzi księgozbiór beletrystyczny i popularnonaukowy, uwzględniając publiczny charakter placówki i zróżnicowane zainteresowania jej czytelników. Poprzez odpowiednie wyposażenie warsztatu informacyjnego, Biblioteka wspomaga rozwój edukacyjny dzieci i młodzieży, służy pomocą osobom podnoszącym swoje kwalifikacje lub też uzupełniającym wykształcenie.

W ofercie czytelniczej znajdują się:

- wydawnictwa encyklopedyczne (encyklopedie ogólne i specjalne)
- leksykony
- słowniki rzeczowe i językowe
- bibliografie m.in.: Bibliografia Zawartości Czasopism, Przewodnik Bibliograficzny
- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy i nauki
- wydawnictwa regionalne
- lektury szkolne
- opracowania lektur
- bogaty księgozbiór z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej
- przewodniki
- informatory o szkołach wyższych
- roczniki statystyczne

Czytelnicy odwiedzają bibliotekę nie tylko w celach edukacyjnych. Ważną funkcją, jaką spełnia placówka jest dostarczanie kulturalnej rozrywki swoim mieszkańcom. Dorosły czytelnik znajdzie tu zarówno literaturę piękną najwyższego lotu, prawdziwe arcydzieła literatury polskiej i światowej jak również lekkie powieści służące rozrywce i relaksowi.

W zbiorach książnicy można znaleźć:

- prozę polską i obcą
- poezję i dramaty
- kryminały
- powieści sensacyjne
- horrory
- thrillery medyczne
- romanse współczesne i historyczne
- literaturę science-fiction
- literaturę faktu
- eseje, felietony
- pamiętniki, biografie, autobiografie

Swoim najmłodszym czytelnikom biblioteka oferuje książki z zakresu literatury pięknej dla dzieci i młodzieży podzielone na cztery grupy wiekowe tzw. poziomy wg kryterium trudności.

Dla najmłodszych są to:

- bajki, bajeczki, wierszyki
- baśnie
- krótkie opowiadania
- legendy i podania

Starsze dzieci i młodzież mają do wyboru opowiadania i powieści obyczajowe, przyrodnicze, historyczne, fantastycznonaukowe, fantasy, przygodowe, kryminały, komiksy. Dużym powodzeniem cieszą się powieści podejmujące problemy współczesnej młodzieży takie jak: narkomania, alkoholizm. Naukowi zapaleńcy mogą skorzystać z księgozbioru popularnonaukowego. Biblioteka posiada także encyklopedie i leksykony szkolne, słowniki, atlasy, lektury przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej.

W miarę możliwości finansowych księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i odnawiany poprzez zakup nowości wydawniczych. Nieocenionym wsparciem w tym zakresie są dary książkowe od osób prywatnych.

Uzupełnieniem księgozbioru są wydawnictwa ciągłe. Biblioteka prenumeruje ogółem 10 tytułów czasopism i dziennik ogólnopolski, w tym 2 tytuły dla dzieci. W ofercie znaleźć można czasopisma , sportowe, katolickie, prasę kobiecą. Nieodpłatnie egzemplarze prasy regionalnej są przekazywane bibliotece przez CKiP Gminy Ciężkowice. Prasa udostępniana jest zarówno na miejscu w czytelniach, jak i wypożyczana do domu.. Wypożyczanie czasopism do domu cieszy się wśród czytelników ogromną popularnością.

W ofercie biblioteki każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteś uczniem, studentem, dokształcasz się? Jesteś bezrobotnym, masz nadmiar wolnego czasu lub jesteś w trakcie poszukiwania pracy? Jesteś emerytem, rencistą? A może mimo natłoku zajęć masz czas na dobrą książkę? Znudziły Cię seriale? Przyjdź do nas!!! Wykwalifikowany personel biblioteki pomoże Ci w doborze lektury, wskaże najważniejsze źródła informacji. U nas w atmosferze ciszy i spokoju możesz przejrzeć codzienną prasę, ogłoszenia. U nas zapoznasz się z obowiązującymi w Polsce aktami normatywnymi - ustawami i rozporządzeniami. Świat jest taki ciekawy, jeszcze tyle jest do odkrycia. Nie stać Cię na drogie podróże? Poczytaj o nich w książkach i czasopismach. A może zainteresuje Cię historia starożytna lub najnowsze dzieje Polski. Chcesz się dowiedzieć czegoś o komputerach. Przyjdź i odkryj bogactwo wiedzy zawarte w książkach. Udostępnianie zbiorów jest bezpłatne!